ŘITNÍ TRHLINA/FISURA

Co to je?

Jde o bolestivé poranění kožní části konečníku. Nejčastěji vzniká při tuhé stolici nebo jiném mechanickém podráždění (např. průjmy nebo anální styk). Trhlina často vzniká při porodu. Řitní trhliny se rozdělují na akutní a chronické. Pokud není akutní řitní trhlina řádně léčena, tak dojde k jizevnatým změnám, které vedou k dlouhodobým nepříjemnostem, potom hovoříme o chronické trhlině.

Příznaky:

Hlavním a nejčastějším příznakem je bolestivost při a těsně po defekaci. Dále je toto onemocnění většinou provázeno krvácením a svěděním konečníku. Svědění bývá často v noci. Pro chronickou trhlinu bývá typickým drobný uzlík na samém okraji řitního otvoru. Všechny tyto příznaky se mohou různě kombinovat, mohou se vyskytovat i izolovaně a v různé intenzitě.

Léčba:

Léčba řitní trhliny spočívá v regulaci stolice a uvolnění křečovitého stažení svalů řitního otvoru. Po vyšetření a stanovení diagnózy je to zavedení určitých režimových opatření v podobě diety, úpravy vyprazdňovacích návyků, nasazení lokálních či celkových medikamentů. V případě, že konzervativní léčba je nedostatečná, tak přistupujeme k chirurgickému zákroku. Pro bolestivost je většinou nutné ošetření v celkové narkóze v režimu jednodenní chirurgie.

Rizika operace:

V naprosté většině případů se tento zákrok obejde bez komplikací. Nejčastějším pooperačním problémem jsou bolesti, které lze však dobře ovlivnit léky. Ojediněle může dojít k zánětu či opožděnému hojení. Často se pooperačně vyskytuje otok.

Pooperační péče:

Nejdůležitější je péče o komfortní stolici a vhodná hygiena.

Pracovní neschopnost:

Podle charakteru zaměstnání 2-6.