KONEČNÍKOVÁ PÍŠTĚL/ABSCES
Co to je?
Nejčastěji jde o následek zanícené mazové žlázky u konečníku. Tyto žlázky jsou společně s hemoroidy přirozenou součástí řitního otvoru. V důsledku nahromadění hnisu ve žlázce dojde buď k její zduření a vzniku abscesu s nutností akutního chirurgického zákroku, nebo k jeho spontánnímu vyprázdnění navenek cestou mezi svaly a v podkožním tuku. Konečníková píštěl se také vyskytuje u onemocnění m. Crohn.
Příznaky:
Hlavním a nejčastějším příznakem abscesu je zduření, bolestivost a horečky. U píštěle je hlavním příznakem trvalá sekrece s pocitem vlhka a svěděním konečníku. Všechny tyto příznaky se mohou různě kombinovat, mohou se vyskytovat i izolovaně a v různé intenzitě.
Léčba:
U akutního abscesu spočívá léčba v jeho rozříznutí a vypuštění hnisu. V případě již vytvořené píštěle je nutná prohlídka konečníku v celkové narkóze a podle jejího průběhu stanovení správné strategie léčby. Jde o velice komplikované onemocnění. Léčba se řídí podle zasažení svalů řitního otvoru. Často nemůže být dostatečně radikální, aby nedošlo k poranění svěračů a následné inkontinenci. Proto je také toto onemocnění zatíženo významným počtem recidiv.
Rizika operace:
Největším rizikem operačního zákroku je poranění svěračů a následná inkontinence.
Pooperační péče:
Nejdůležitější je péče o stolici a vhodná hygiena.
Pracovní neschopnost:
Podle charakteru zaměstnání nemusí být pracovní neschopnost vystavena vůbec, případně 6 týdnů u nejrozsáhlejšího výkonu.