Obecně platí, že není nutná žádná zvláštní příprava na malý chirurgický zákrok. Můžete se normálně najíst a napít. Pouze odstraňte šperky, které by mohly v místě zásahu bránit výkonu a při zákroku na obličeji nepoužívejte make-up a jiné kosmetické přípravky. K zákroku se dostavte bez žvýkačky. V některých výjimečných případech je nutné místo zásahu zbavit ochlupení či vlasů. Pakliže je toto nezbytně nutné k nekomplikovanému hojení, tak vše provedeme šetrně sami před zákrokem.

V případě nutnosti bude odstraněné znaménko či jiná kožní afekce zasláno k histologickému vyšetření. Výsledek tohoto vyšetření Vám sdělíme při kontrole.

Pokud užíváte dlouhodobě léky na ředění krve jako např. Warfarin, Xarelto, Clopidogrel atd., tak jej po poradě s Vaším obvodním lékařem či internistou vysaďte 6-10 dní před operací. V některých případech může být Warfarin vysazen bez náhrady a někdy je zapotřebí zajistit jeho substituci injekčními přípravky. Užívání léků na ovlivnění srážení krve může vést k pooperačním komplikacím v podobě krvácení v ráně a opožděnému hojení.

Léky Anopyrin, Godasal a Stacyl vysazovat nemusíte.

Před proktologickým vyšetřením nebo zákrokem v oblasti konečníku neaplikujte čípky nebo klystýry. Dostatečnou přípravou je běžné vyprázdnění.

Pooperačně je důležité o ránu pečovat a v zásadě 2-3 dny nemáčet. Následně je možné ránu vysprchovat a krýt náplastí či gázou. U větších pooperačních ran budete většinou pozváni po 2-3 dnech k převazu. Stehy Vám odstraníme v závislosti na lokalitě a rozsahu zákroku po 7-14 dnech.

Pokud zákroky hůře snášíte, případně jedná-li se o zákrok na chodidle (např. zarůstající nehet),  o operaci karpálního tunelu či oblast konečníku, je žádoucí dostavit se s doprovodem.

Zvolte vhodné oblečení a obuv tak, aby Vám v obutí či oblečení nebránil obvaz operační rány.