GANGLION

Co to je?

Ganglion je hmatné zduření obsahující rosolovitou, čirou a viskózní tekutinu. Původ ganglií je většinou v okolních šlachách nebo kloubech. Nebyla nalezena žádná specifická příčina jejich vzniku. Ganglia často mění svou velikost a tvar, někdy mohou dokonce úplně zmizet. Ganglia nejsou zhoubná. Vyskytují se v každém věku, i u dětí.

Příznaky:

Ganglia jsou často bez potíží, mohou být však bolestivá, hlavně při jejich prvním výskytu, při pohybu nebo při větší pracovní zátěži. Některým pacientům vadí kosmeticky. Vyskytují se nejčastěji na hřbetu ruky, v oblasti zápěstí a na prstech (zde se nazývají mukoidní cysty).

Léčba:

Ta může v případě nekomplikovaného průběhu spočívat v prostém sledování nálezu. Pokud je ale ganglion bolestivé, omezuje aktivity pacienta, má nežádoucí kosmetický efekt, či je pro pacienta jinak nepřijatelné, je možné se pokusit o léčebnou intervenci. Provede se buď prosté odsátí (aspirace) obsahu ganglia a případná aplikace protizánětlivého léku (kortikoidu) do jeho dutiny. Pokud tyto nechirurgické způsoby terapie nezajistí ústup obtíží, doporučuje se chirurgická revize a odstranění ganglia. Cílem operace je odstranění příčiny vzniku ganglia, což spočívá v odstranění části kloubního pouzdra nebo šlachové pochvy, ze kterého ganglion vyrůstá. I přes operační zákrok se ganglion může asi ve 20% případů opakovat.

Rizika operace:

Někteří pacienti mohou po operaci pociťovat bolestivost nebo diskomfort různé intenzity a mohou mít i větší či menší otok v oblasti chirurgického zásahu.

Pooperační průběh:

Pooperačně nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Někdy může být na zápěstí naložena krátkodobě sádrová dlaha ke zklidnění a zajištění klidného hojení. Stehy jsou zpravidla odstraněny za 7-10 dní po operaci. O jizvu je nutné pečovat několik týdnů po operaci promašťováním a tlakovými masážemi.

Pracovní neschopnost:

Podle charakteru zaměstnání nemusí být pracovní neschopnost vystavena vůbec, případně 2 týdny u manuálně pracujících pacientů.