PERIANÁLNÍ TROMBÓZA/ZEVNÍ HEMOROID

Co to je?

Perianální trombóza je onemocnění, které se projeví náhle vzniklou bulkou u konečníku. Nesprávně je toto onemocnění často nazýváno jako zevní hemoroid. Jde o trombózu (krevní sraženinu) v drobné podkožní žilce kolem konečníku. Důvod vzniku není zcela objasněn.

Příznaky:

Hlavním a nejčastějším příznakem je zduření, tlak, bolestivost a svědění. Nikdy není doprovázeno horečkou a celkovými příznaky. V případě prasknutí napjaté kůže se projeví krvácením.

Léčba:

U bulky, která nebrání odchodu stolice a obtěžuje snesitelným diskomfortem v podobě mírné bolesti a svědění, je léčba konzervativní. Použití mastí s obsahem heparinu, dojde k urychlení rozpuštění sraženiny. U rozsáhlé trombózy je nutný chirurgický zákrok v lokálním znecitlivění.

Rizika operace:

V naprosté většině případů se tento zákrok obejde bez komplikací. Nejčastějším pooperačním problémem jsou bolesti, které lze však dobře ovlivnit léky. Ojediněle může dojít k zánětu či opožděnému hojení. Často se pooperačně vyskytuje otok.

Pooperační péče:

Nejdůležitější je péče o stolici a vhodná hygiena.

Pracovní neschopnost:

Podle charakteru zaměstnání a zvolené metody léčby nemusí být pracovní neschopnost vystavena vůbec, případně 2-3 týdny u nejrozsáhlejšího výkonu.