LASER
LHP, FiLaC a SiLaC jsou zkratky pro minimálně invazivní procedury v léčbě
hemoroidů, análních píštělí a pilonidální cysty. Laserem lze ale léčit i anální fisura (prasklina) a virové bradavice - tzv. kondylomata.
ELVeS je označení pro laserovou operaci křečových žil.
Mnoho pacientů má letité potíže s konečníkem. Nejčastějšími důvody, proč dlouhodobě tyto svoje zdravotní problémy neřeší, jsou stud a obava z bolestivé a dlouhodobé léčby.
Stud a obavy jsou v této oblasti samozřejmé a pochopitelné, proto se snažíme v našem zařízení pacientům co nejvíce s jejich překonáváním pomáhat diskrétním, profesionálním a přátelským přístupem při vyšetření, stanovením správné diagnózy, návrhem té nejvhodnější léčby a jejím perfektním provedením.
U potíží s křečovými žilami je možné řešit i ty nejpokročilejší stavy ambulantně, bezbolestně a s velice krátkou rekonvalescencí.
Bolestivé léčbě se lze vyhnout při použití nejmodernějších procedur za využití laserové technologie. Využíváme diodový laser od německé firmy Biolitec, která je celosvětově špičkou ve svém oboru.
Léčba hemoroidů - LHP (LaserHemorrhoidoPlasty)
Při této léčbě dojde pod kontrolou ke spálení centra hemoroidálního uzlu laserovým vláknem a tím se docílí jeho zmenšení. Citlivá a bolestivá řitní výstelka je ušetřena a svěrače nejsou ohroženy.
- hemoroidy nejsou operačně odstraněny, ale zmenšeny
- je minimální riziko vzniku rozsáhlých otevřených ran
- není riziko komplikujícího se jizvení
- natomické poměry řiti zůstávají beze změn
- riziko infekce je zanedbatelné
Léčba análních píštělí - FiLaC (Fistula - tract Laser Closure)
Anální píštěle jsou nechtěné komunikace střeva a povrchu těla v okolí konečníku. Nejčastěji vznikají zanícením mazové žlázy. Projevují se sekrecí hnisu a někdy i stolice zevním ústím. Jde o nepříjemné onemocnění, které se projevuje zejména vlhkem v oblasti řiti, zápachem a podrážděním kůže. Největším úskalím v léčbě píštěle je neporušení svěračů a zachování kontinence.
Léčba spočívá v zavedení laserového vlákna přímo do chodbičky píštěle a její "spálení". To vede k uzavření píštěle a odstranění zánětlivé tkáně. Léčba je provázena minimální bolestivostí a krátkou rekonvalescencí v řádu dnů.
Léčba pilonidální cysty - SiLaC (Sinus Laser ablation of the Cyst)
Jde o zánětlivou afekci v oblasti kostrče. Příčina vzniku pilonidální cysty (sinus pilonidalis, dvojče) není zcela objasněná. Za nejčastější příčinu vzniku je považováno zarůstání chlupů. Při zánětu vzniká dutina naplněná hnisem s tvorbou píštělí (chodbiček) odvádějící hnis na povrch.
Léčba spočívá v akutní fázi v rozříznutí v lokální nebo celkové anestezii a vyčištění od hnisu.
Po zklidnění zánětu je nejčastějším druhem operace kompletní vyříznutí cysty, při kterém vzniká v oblasti kostrče značný defekt. Hojení probíhá od 2 týdnů, někdy i několik měsíců.
SiLaC je nová metoda určená k léčbě pilonidální cysty. Při této metodě se používá laser. Pomocí světelného paprsku, kterým je cysta minimálně - invazivně zevnitř "zatavena", dojde k její uzavření. Současně je ušetřena okolní kůže i podkožní tkáň a nevznikají velké, dlouhou dobu se hojící rány. Pooperační stav je prakticky bezbolestný.
Léčba varixů - křečových žil - ELVeS (někdy také EVLT)
Ošetření křečových žil laserem spočívá v zavedení speciálního laserového vlákna do lumen postižené žíly a použitím vysoké energie její "zatavení". Vše se provádí v lokálním znecitlivění ambulantně. Tím se pacient vyhne hospitalizaci. Rekonvalescence po ELVeS je velice krátká, v řádu dnů až 2 týdnů. Pooperační průběh prakticky bezbolestný.