MUDr. Zenkl přítomen: 10.-19.7., 14. a 15.8, 26.-30.8., v ostatních dnech: dr. Dejmek, dr. Veselá, dr. Kubová, dr. Cabrera


Více aktualit...

Poučení - lupavý prst

Před každým zákrokem se bez ostychu zeptejte na Vše, co Vás zajímá a dodržujte naše doporučení, aby bylo ošetření co nejefektivnější s co nejmenším počtem komplikací.

Vážená pacientko, vážený paciente, rozhodl/a jste se pro operaci na našem pracovišti. K tomu, aby byla operace úspěšná a co nejvíce Vám prospěla, si prosím přečtěte následující informace.

Lupavý nebo také skákavý prst se odborně nazývá stenozující tendovaginitis flexorových šlach (ohybačů) palce a prstů ruky. Jde o zánětlivé postižení šlach s jejich obaly, které vede k jejich zesílení (zbytnění). To omezuje jejich hladký, plný a nebolestivý pohyb skrz poutka, kterými šlachy probíhají. Postiženy jsou většinou ženy středního věku. Lupavý prst se nezřídka vyskytuje společně s de Quervainovou nemocí či se syndromem karpálního tunelu. V dospělosti je nejčastěji postižen III.a IV. prst. Při ohnutí a natažení postiženého prstu nastane bolestivé přeskočení (lupnutí). Ačkoliv problém je v oblasti základního kloubu, pacientem a někdy i vyšetřujícím je toto lupnutí lokalizováno nesprávně do oblasti středního kloubu prstu. Někdy dochází k zablokování prstu v ohnutí, kdy prst lze natáhnout jen pasivně za bolestivého lupnutí, méně často je prst blokován v natažení.

Předoperačně není nutná žádná zvláštní příprava. Můžete se normálně najíst a napít. Pouze odstraňte šperky z operované ruky, nepoužívejte krémy a u žen žádáme o odstranění gelových nehtů. K zákroku se dostavte bez žvýkačky. Pokud užíváte dlouhodobě lék Warfarin, tak jej po poradě s Vaším obvodním lékařem či internistou vysaďte 6 dní před operací. V některých případech může být Warfarin vysazen bez náhrady, jindy je zapotřebí zajistit jeho substituci injekčními přípravky. Užívání Warfarinu může vést k pooperačním komplikacím v podobě krvácení v ráně a opožděnému hojení.

Vlastní operace bude provedena v místním znecitlivění na našem operačním sále. Spočívá v podélném protětí tzv. A1 poutka, kterým obtížně prochází zbytnělá šlacha. Provádí se z drobného řezu ve dlani. Celý zákrok trvá cca 15 minut.

Pooperačně bude ruka zavázána. Prsty budete mít volné a je velmi žádoucí, abyste jimi pohybovali a prvních 48 hodin polohovali končetinu důsledně do výše. Tím se zamezí otoku ruky. Proto není možné řídit motorové vozidlo. Pokud je to možné, dostavte se k výkonu s doprovodem.

V den operace užijte po příjezdu domů 2 tablety Paralenu (celkem 1000 mg) i v případě, že ruka nebude bolet. Další 2 tablety Paralenu užijte při bolesti v noci a 3x denně následující den po operaci.

Po odstranění stehů a zhojení rány se začnete o jizvu starat, aby byla jemná a měkká. Jizvu masírujte tlakem, promašťujte, ruku používejte do bolesti. Nebojte se cvičit odoperovaný prst. Pracovní neschopnost bývá v závislosti na charakteru zaměstnání 1-2 týdny. Prostudujte si prosím pečlivě přiložené informace a vyplňte informovaný souhlas, který doneste s sebou k zákroku.

Dotazový formulář: