LUPAVÝ PRST

Co to je:

Lupavý nebo také skákavý prst se odborně nazývá stenozující tendovaginitis flexorových šlach (ohybačů) palce a prstů ruky. Jde o zánětlivé postižení šlach s jejich obaly, které vede k jejich zbytnění. To omezuje jejich hladký, plný a nebolestivý pohyb skrz poutka, kterými šlachy probíhají. Postiženy jsou většinou ženy středního věku. Lupavý prst se nezřídka vyskytuje společně s de Quervainovou nemocí či se syndromem karpálního tunelu. V dospělosti je nejčastěji postižen palec, III.a IV. prst.

Příznaky:

Při ohnutí a natažení postiženého prstu nastane bolestivé přeskočení (lupnutí). Ačkoliv problém je v oblasti základního kloubu, pacientem a někdy i vyšetřujícím je toto lupnutí lokalizováno nesprávně do oblasti středního kloubu prstu. Někdy dochází k zablokování prstu v ohnutí, kdy prst lze natáhnout jen pasivně za bolestivého lupnutí, méně často je prst blokován v natažení. Častým příznakem je ranní zatuhnutí prstu.

Léčba:

Konzervativní léčba zahrnuje místní injekční aplikaci steroidu (opich) a případné znehybnění prstu. Po opětovné zátěži jsou však časté recidivy. Chirurgická léčba spočívá v podélném protětí tzv. A1 poutka, kterým obtížně prochází zbytnělá šlacha. Provádí se v místním znecitlivění z drobného řezu ve dlani.

Rizika operace:

V naprosté většině případů se tento malý zákrok obejde bez komplikací. Zcela výjimečně může dojít k poranění drobného nervu, které poté vede k poruše citlivosti prstu.

Pooperační průběh:

Zvýšená poloha operované končetiny snižuje otok a bolestivost. Pooperačně je důležitá včasná rehabilitace. K zamezení vzniku srůstů a případnému omezení pohybu je prováděno pasivní a aktivní cvičení již v den zákroku. Je nutná péče o jizvu tlakovými masážemi.

Pracovní neschopnost:

Podle charakteru zaměstnání nemusí být pracovní neschopnost vystavena vůbec, případně 2 týdny u manuálně pracujících pacientů.