MUDr. Zenkl přítomen: 10.-19.7., 14. a 15.8, 26.-30.8., v ostatních dnech: dr. Dejmek, dr. Veselá, dr. Kubová, dr. Cabrera


Více aktualit...

Hemoroidy

Hemoroidy (hemeroidy) a s nimi spojené potíže jsou považovány za civilizační onemocnění. Jde o rozšířené žilní pleteně v oblasti konečníku a řitního kanálu. Žilní pleteně jsou přítomny pod sliznicí této části střeva u každého člověka od narození a vytvářejí drobné polštářky. Ty jsou součástí všech mechanizmů udržujících kontinenci. Dojde-li ke zvětšení těchto polštářků, mohou se vyskytnout zdravotní potíže. Jedním z hlavních důvodů vzniku hemoroidů je obtížné a nepravidelné vyprazdňování.

Příznaky

Hlavním a nejčastějším příznakem je krvácení z konečníku. Může se projevit pouze stopou krve na toaletním papíře nebo i drobným, světle červeným zabarvením stolice. Dalšími příznaky jsou pálení a svědění a tvrdé hmatné uzlíky v oblasti konečníku. Všechny tyto příznaky se mohou různě kombinovat, mohou se vyskytovat i izolovaně a v různé intenzitě.

Léčba

Léčba hemoroidální nemoci probíhá ve dvou fázích. Nejprve je to důkladné vyšetření, stanovení rozsahu onemocnění a zavedení určitých režimových opatření v podobě diety, úpravy vyprazdňovacích návyků, nasazení lokálních či celkových medikamentů. V případě, že konzervativní léčba je nedostatečná, tak přistupujeme k chirurgickému zákroku. Podle typu operace se může jednat o zákrok ambulantní nebo vyžadující hospitalizaci.

Co dělat proti hemoroidální nemoci?

Hemoroidální nemoc je chronické onemocnění, které se bohužel vrací i při správné léčbě. Předcházet novým potížím po vyléčení můžete sami, pokud budete ochotni alespoň z části změnit svůj životní styl a zafixujete si některé důležité návyky.

 • Pohybujte se

Pokud máte sedavé zaměstnání, pokuste se alespoň trochu pohybovat ve volných chvílích. Nepoužívejte výtah, choďte po schodech. Je-li to jen trochu možné, jděte pěšky a nechte auto doma.

Svaly konečníku se dají trénovat i při sezení: zatněte svaly konečníku tak pevně, jako když chcete oddálit stolici, napočítejte do pěti a potom svaly uvolněte. Opakujte 30x, nejlépe několikrát denně.

 • Sportujte

Gymnastika, Nordic Walking, turistika, jízda na kole nebo plavání jsou sporty, které můžeme vřele doporučit. Naopak např. tenis nebo běhání jsou sporty, které díky zvýšené zátěži působící na svaly pánevního dna mohou vést ke zhoršení potíží.

 • Zdravě jezte

Hlídejte si svou váhu a jezte potraviny obsahující vlákninu. Müsli, pšeničné klíčky, celozrnný chléb a pečivo, celozrnné těstoviny, ovoce a zelenina (luštěniny, mrkev, fenykl, celer, zelí a kapusta, brokolice, jablka, hrušky, sušené ovoce jako např. datle, fíky, švestky). Zredukujte ve svém jídelníčku bílé pečivo, koláče, sušenky. Správná strava je důležitá k udržení formované a pravidelné stolice.

Vynechte ze svého jídelníčku kořeněná jídla, omezte kávu a alkohol. Velice důležitý je dostatečný příjem tekutin. Vypijte alespoň 2,5 l denně. Vyvarujte se užívání projímadel. Mohou vést ke zpomalení střevní činnosti a zhoršovat tím hemoroidální nemoc.

 • Reagujte na své pocity

Pokud pociťujete potřebu jít na stolici, snažte se ji nepotlačovat a jděte se co nejdříve vyprázdnit. Zadržováním stolice dochází k zácpě. Toaletu používejte pouze k vyprazdňování, ne jako „místo ke čtení“. Dlouhé sezení na toaletě způsobuje překrvení v malé pánvi, které vede ke vzniku hemoroidů. Také silným a dlouhým tlačením dochází k progresi hemoroidální nemoci.

 • Správná hygiena

Používejte ne příliš těsné spodní prádlo ze vzdušných a savých materiálů. Nejvhodnější je bavlna.

Konečník omývejte pouze vlažnou vodou bez použití mýdla minimálně jedenkrát denně, nejlépe však po každé stolici. Mýdlo způsobuje porušení přirozeného pH a může vést ke vzniku ekzému. Po koupeli se otírejte zlehka.

Při nemožnosti sprchy či koupele používejte vlhčené kapesníčky bez parfemace určené k intimní hygieně (např. Lactacyd apod.).

 

Léčba hemoroidálního onemocnění:

Selžou-li všechny konzervativní postupy v léčbě hemoroidálního onemocnění, tak přistupujeme k nějakému zákroku v oblasti konečníku.

Ambulantní zákroky:

 • Sklerotizace hemoroidů

Spočívá v aplikaci malého množství speciální látky injekčně do hemoroidu. Tato látka způsobí omezení průtoku krve a zmenšení či zánik hemoroidu. Metoda je vhodná pro I. stádium onemocnění. Jde o zcela bezbolestnou proceduru.

 • Barronova ligatura (tzv. gumičky)

Jde o celosvětově nejrozšířenější metodu ošetření hemoroidů ve stádiu II. a někdy III. stupně. Metoda spočívá v nasazení úzkého gumového kroužku na hemoroidální uzel a tím dojde k jeho zaškrcení. Uzel odumře a během několika dní nepozorovaně odejde se stolicí. Někdy je tato metoda komplikována bolestmi a krvácením.

 • Hemoron

Ošetření přístrojem Hemoron je časté a velice populární. Metoda využívá účinku slabého proudu na cévy, kdy dojde k jejich uzavření a následnému zmenšení hemoroidálních uzlů. Tato metoda se používá u I. – III. stádia onemocnění, je bezbolestná a účinná. Nevyžaduje pracovní neschopnost.

 • HAL

Jedna z nejnovějších metod ošetřování hemoroidů. Poprvé byla tato metoda zavedena v Japonsku v r. 1995. Využívá tzv. dopplerovského jevu, kdy jsou za pomoci speciální sondy identifikovány zcela přesně cévy, které vyživují hemoroidy a následně jsou tyto cévy ošetřeny a uzavřeny tzv. podvazem. Metoda se provádí ambulantně a je velice dobře tolerována. Celý zákrok trvá přibližně 30 minut. V odborné literatuře je uváděna úspěšnost léčby touto metodou až 96%. Tato metoda může být použita prakticky u všech stádií onemocnění.

Zde si můžete prohlédnout, jak operace probíhá:

http://www.amisurgical.com/dg_hal_rar.html

http://www.youtube.com/watch?v=X15CKIShhWU

Zákroky za hospitalizace:

 • HAL - RAR

Metoda HAL-RAR je operace, která se musí provádět za hospitalizace. V první fázi se provedede za pomoci speciální sondy s čidlem ligace (podvázání) přívodných cév do hemoroidu, toto se nazývá HAL. Ve druhé fázi operace se však za pomoci speciálního stehu zašijí prolabující hemoroidální uzly do míst, ze kterých se vyklenují. Tomu se říká RAR. Tato procedura není ambulantně pro dyskomfort a bolesti tolerována a musí se provést v narkoze za jednodenní hospitalizace. Takto se dají operovat hemoroidy všech stádií a svůj největší přínos má tato metoda u III. a IV. stádia onemocnění. Metoda je velice šetrná a zároveň dostatečně účinná. Pracovní neschopnost se pohybuje v řádu několika dnů.

 • Operace dle Longa

Při tomto operačním zákroku, který je určen zejména pro hemoroidy III. stadia je nutná alespoň 24 hodinová hospitalizace. Jde o metodu účinnou, poměrně šetrnou, která většinou vyžaduje 1-2 týdny trvající pracovní neschopnost.

 • Klasická operace odstranění hemoroidů

Je mnoho druhů klasických operačních zákroků na konečníku, které vedou k odstranění hemoroidů. Tyto operace jsou určeny zejména pro onemocnění IV. Stadia, kde selžou ostatní metody. Takovéto ošetření si vyžádá 3-5 denní hospitalizaci a cca třítýdenní pracovní neschopnost.

 

Rizika operace

V naprosté většině případů se tento zákrok obejde bez komplikací. Nejčastějším pooperačním problémem jsou bolesti, které lze však dobře ovlivnit léky. Ojediněle může dojít k zánětu či opožděnému hojení. Často se pooperačně vyskytuje otok. Otok v konečníku je zodpovědný za pocit užšího análního kanálu a časté nucení na stolici. Většinou odezní během několika dnů.

Pooperační péče

Nejdůležitější je péče o stolici, správné vyprazdňování a vhodná hygiena.

Pracovní neschopnost

Podle charakteru zaměstnání nemusí být pracovní neschopnost vystavena vůbec, případně 2-4 týdny u nejrozsáhlejšího výkonu.

Dotazový formulář: