DE QUERVAINOVA NEMOC

Co to je?

Toto onemocnění popsal poprvé švýcarský chirurg Fritz de Quervain v roce 1895. Jedná se o zánětlivé postižení šlach palce (dlouhého odtahovače a krátkého natahovače). Nejčastějším důvodem vzniku potíží je chronické přetěžování zápěstí a ruky stereotypním pohybem. Většinou se vyskytuje u žen středního věku.

Příznaky:

Projevuje se týdny až měsíce trvající bolestí lokalizovanou na palcové straně zápěstí. Nacházíme citlivost na dotek a zduření v uvedené oblasti. Současné ohnutí palce a ohnutí zápěstí směrem k malíku vyvolá prudkou bolest. V pokročilém stavu může být hmatné "třaskání a vrzání".

Léčba:

Neoperativní léčení spočívá v místní injekční aplikaci steroidu, znehybnění palce a zápěstí dlahováním a v podávání protizánětlivých léků. Konzervativní léčba může přinést úlevu, ale opětovná zátěž vede velmi často k návratu potíží. Proto je doporučována léčba chirurgická, která zkrátí dobu léčení a je prevencí návratu potíží. Provádí se z malého řezu těsně nad zápěstní štěrbinou na palcové straně zápěstí a spočívá v protětí poutka, kterým obtížně procházejí zánětem zbytnělé šlachy.

Rizika operace:

V naprosté většině případů se tento malý zákrok obejde bez komplikací. Zcela výjimečně může dojít k poranění drobného kožního nervu, které poté může vést k poruše citlivosti kůže na hřbetu ruky.

Pooperační péče:

Zvýšená poloha operované končetiny snižuje otok a bolestivost. Pooperačně je důležitá včasná rehabilitace. K zamezení vzniku srůstů a případnému omezení pohybu je prováděno pasivní a aktivní cvičení palcem a zápěstím. Je nutná péče o jizvu tlakovými masážemi.

Pracovní neschopnost:

Podle charakteru zaměstnání nemusí být pracovní neschopnost vystavena vůbec, případně 2 týdny u manuálně pracujících pacientů.