MUDr. Zenkl přítomen: 10.-19.7., 14. a 15.8, 26.-30.8., v ostatních dnech: dr. Dejmek, dr. Veselá, dr. Kubová, dr. Cabrera


Více aktualit...

Akutní chirurgické služby

Zlomeniny, výrony, pohmoždění (fraktury, distorze)

jde o poranění vzniklá náhlým působením nepřiměřené síly na jednotlivé části těla, nejčastěji při sportu, fyzické práci, dopravních nehodách apod. Nejčastěji jde o poranění kotníků, zápěstí, kolene a prstů na rukou. Projevují se bolestivostí, otokem, hematomem a omezenou funkcí kloubu nebo končetiny. Poraněná část těla se vyšetřuje pohledem, pohmatem, zkouškou rozsahu pohybů a většinou také rentgenovým vyšetřením. Po stanovení diagnózy se v závislosti na charaklteru poranění po domluvě s pacientem léčí poraněná část těla elastickým obinadlem, ortézami, sádrou nebo odlehčenou sádrou. Disponujeme nejmodernějšími ortézami, dlahovacími technikami, kvalitní sádrou a na trhu nejkvalitnějšími umělohmotnými sádrami od americké firmy 3M. Často též používáme revoluční metodu zafixování dolní končetiny systémem Vacoped umožňujícím i při zlomené noze udržovat dobře hygienu a být mobilní. Vakuové fixační dlahy tvoří plnohodnotnou alternativu ke klasickým způsobům fixace na dolní končetině.

Popáleniny, opařeniny, omrzliny

jde o nepřiměřené působení tepla nebo chladu na kůži lidského těla, mluví se o tzv. termických poraněních. Nejčastěji jde o opaření horkou vodou při přípravě kávy, čaje, nebo polití horkou polévkou a tukem při vaření. Velice často jsou našimi pacienty děti, které se opaří převrhnutou kávou při nepozornosti dospělých. Tato poranění se rozdělují na popáleniny I. - IV. stupně a podle rozsahu popálené plochy. Jsou velice bolestivá a nejúčinější první pomocí je okamžité chlazení postižené plochy studenou vodou. Ambulantně se léčí termická poranění do 2. stupně, někdy výjimečně i malého rozsahu 3. stupně. 1. stupeň se projevuje zarudnutím, 2. stupeň puchýři a 3. stupeň již hlubšími poraněními kůže a podkožních struktur. Na našich ambulancích léčíme popáleniny nejmodernějšími prostředky pro tzv. vlhké hojení ran, které přináší nejlepší výsledky v léčbě. Kromě dobrého efektu na hojení tkáně má i výrazný analgetický efekt (působí proti bolesti). Používáme nejčastěji krytí od firem Mölnlycke a Bbraun.

Bolesti břicha, zad a potíže s močením

jsou potíže často úzce provázané. Bolesti břicha mohou nastat při onemocnění orgánů v dutině břišní, jako například slepé střevo, žlučník, žaludek, tlusté střevo apod. Bolestmi břicha se často projevují ale i potíže s močením, záněty močových cest, záněty močového měchýře stejně tak, jako ledvinná kolika. I bolesti zad se mohou projevovat potížemi v oblasti břicha, nebo může jít o čistě bolest v oblasti páteře s vystřelováním do nohou v podobě klasického lumbaga (tzv. houser). K řešení těchto potíží je často zapotřebí vyšetření nejen lékařem, ale i laboratorně – odběrem krve a moči, vyšetření zobrazovacími metodami jako např. sono, RTG, někdy i CT. Nezřídka je nutné dovyšetření žaludku a střev endoskopicky (kolonoskopie a gastroskopie). Pokud se jedná o náhlou příhodu břišní vyžadující okamžitou operaci, tak Vás nasměrujeme na vhodné lůžkové pracoviště. V případě možnosti zvládnout bolesti a potíže ambulantně Vás těmito procedurami provedeme. Pokud zjistíme onemocnění žlučníku (kameny ve žlučníku, zánět žlučníku, žlučníková kolika), slepého střeva, pupeční kýlu, tříselnou kýlu, nebo jinou břišní kýlu, tak Vám budeme schopni sami nabídnout kompletní doléčení a operaci v režimu jednodenní chirurgie.

Kožní záněty, furunkly, flegmóny a zarostlé nehty

jsou jedny z nejčastějších témat v chirurgických ordinacích. Jedná se většinou o tzv. nežidy, zarostlé nehty na palcích nohou a záněty v oblasti špiček prstů rukou. Nejčastější příčinou všech těchto potíží bývá nějaké drobné poranění kůže nad vzniklým zánětem a vniknutí infekce dovnitř pod kůži. Může se jednat o poranění třískou, trnem při práci na zahradě, nůžkami při pedikůře a manikůře, velice časté je zatrhnutí kůžičky na prstu ruky u dětí, které strkají prsty do pusy. Dochází k maceraci kůže a drobné ragádě, která je poté vstupní branou infekce. Dalším častým zdrojem kožních infekcí jsou zarostlé chlupy či vousy v oblastech holení a stříhání (kštice, obličej, podpažní jamky, v oblasti genitálu a třísel a samozřejmě nohou). Velikou skupinu těchto potíží tvoří zanedbané ložisko ucpané mazové žlázy – tzv. atherom, aterom nebo retenční cysta. Jde o bulku velikosti hrášku, ale i několik cm, která je v podkoží nejčastěji vlasové části hlavy, šíje, krku, podpaždí a zad. Pokud dojde k infekci, tak obsah zhnisá a musí se akutně ambulantně operovat. Nejlépe se zde komplikacím předchází včasným a plánovaným ambulantním odstraněním bulky v době, kdy je bez zánětu. V případě ošetřování jakýchkoliv zánětlivých potíží na kůži dbáme vždy především na bezbolestnost zákroku. Principem ošetření je otevření dutiny s hnisem a jeho odstranění a případně drenáž. Dále odstranění cizího tělesa – trnu, třísky apod., nebo částečné či úplné odstranění nehtové ploténky dráždící okolní kůži. Při zánětu je vždy snížen účinek lokálního anestetika a musí se proto místo opíchnout dostatečně a vždy nějaký čas vyčkat na začátek působení. Nejčastěji používáme Mesocain a Marcain. Po správném ošetření dochází v naprosté většině případů k okamžité úlevě. Většinou je žádoucí dostavit se po zákroku další den na převaz. Jen v minimu případů je zapotřebí doplnit chirurgickou léčbu ještě antibiotiky.

Ambulantní zákrok - poučení

Dotazový formulář: